بالا عضویت
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
 1. #1

  تاریخ عضویت
  Jun 2012
  محل سکونت
  borazjan
  نوشته ها
  110
  تشکر
  2
  تشکر شده 76 بار در 62 ارسال

  آیا NoSQL مرگ پایگاه داده رابطه ای را رقم می زند؟

  مقدمه:

  اگر گمان مي*کنيد که ديتابيس*هاي SQL همه از نوع رابطه*اي هستند، بايد بگوييم که اشتباه مي*انديشيد. NoSQL يك پايگاه داده*اي غيررابطه*اي و توزيع شده است که نيازي به جدول ندارد و مي*تواند به*سادگي عمليات Replication را انجام دهد.

  پايگاه*هاي داده رابطه*اي در نرم*افزارهايي كه داده*هاي سنگيني دارند، بازدهي كمي دارند. مثلا براي انديس*گذاري تعداد زيادي از سندها يا ارائه صفحه*هاي اينترنت در وب*سايت*هايي كه جريان داده بالايي دارند، پايگاه*هاي داده رابطه*اي پاسخگو نخواهند بود و تنها زماني به*درد مي*خورند كه يا داده*ها اندك باشد يا درخواست نوشتن و خواندن در ديتابيس زياد نباشد. به*عنوان مثال، پايگاه داده ديگ كه 3ترابايتي است يا پايگاه داده فيس*بوك كه براي جستجوي اينباكس*هاي كاربران، 50ترابايت داده دارد، همچنين پايگاه داده eBay كه هم*اكنون به 2پتابايت رسيده است، نمي*توانند كار خود را با پايگاه*هاي داده رابطه*اي راه بيندازند.

  به همین دلیل است که ديتابيس*هاي NoSQL آنجايي جذاب مي*شوند که ضعف*هاي RDBMS به*چشم مي*خورد: اين پايگاه*هاي داده براي يک کاربر و يک دستگاه و يک عمليات در لحظه ساخته شده*اند. RDBMSها جوابگوي نظام محاسباتي فعلي دنيا نيستند که در لحظه هزارها و ميليون*ها کاربر مي*خواهند به پايگاه داده*اي پر از تصوير و فيلم و داده ديجيتال دسترسي پيدا کنند.

  پايگا*ه*هاي داده NoSQL* نسل جديدي از پايگاه*هاي داده هستند كه پشت بسياري از وب*سايت*هاي بزرگ و حجيم قرار گرفته*اند و نوع ديگري از سرويس را نسبت به پايگاه*هاي داده قديمي*تر، يعني پايگاه*هاي داده رابطه*اي (Relational) ارائه مي*كنند.

  در سال*هاي اخير، پديده NoSQL به يک جنبش تبديل شد و در بسياري از کشورهاي توسعه*يافته، اين شکل پايگاه داده را به*عنوان پايگاه داده*اي مطمئن در اختيار گرفته و استفاده کردند.البته ايده پايگاه داده NoSQL تقريبا 10 سال است که در محافل اينترنتي وجود داشته است.

  اين پايگاه داده را دو نام بزرگ پياده*سازي کرده*اند و همين باعث جلب توجه به چنين پايگاه داده*اي شده است: آمازون دينامو و گوگل بيگ*تيبل از ديتابيس*هايي هستند که فرزند NoSQL به*شمار مي*روند. البته اين پايگاه داده انواع منبع*باز مختلفي نيز دارد که مي*توان از ميان آن*ها به Cassandra ،CouchDB Hbase ،MongoDB Redis ،Riak و CouchDB اشاره کرد.

  در معماري NoSQL بحث ثبات داده*ها تنها در مورد يك آيتم يا يك تراكنش اعمال شده است. هرچند برخي از سيستم*هاي فعلي كاملا قابليت ACID را پشتيباني مي*كنند.

  سيستم*هاي NoSQL داده را با كمك معماري توزيع*شده در چندين سرور با افزونگي خاص خود قرار مي*دهند. به اين ترتيب سيستم مي*تواند با افزوده شدن سرورهاي ديگر، خودش را بزرگ كند و به امنيت و پايداري سيستم كمك كند. برخي از پايگاه*هاي داده NoSQL حتي رابط ساده*اي براي ارتباط با اين ديتابيس*ها در نظر گرفته*اند و داده*ها را به*صورت آرايه*هاي انجمني ذخيره كرده و دسترسي به*داده*ها را ساده*تر مي*كنند. هجوم كاربري*هاي زياد از پايگاه*هاي داده NoSQL و همچنين استفاده شركت*هاي بزرگ از اين نوع پايگاه*هاي داده، برخي را به اين تفكر واداشته است كه پايگاه*هاي داده رابطه*اي در حال مرگ هستند. اگر بخواهيم پاسخ كوتاه و قطعي بدهيم، بايد گفت بي*گمان اين موضوع صحيح نيست. پايگاه*هاي رابطه*اي باقي خواهند ماند و كاري كه مي*كنند هم تغيير نخواهد كرد: مديريت داده*هاي كلي، ارتباط ساده، سرعت، بازدهي بالا، انعطاف*پذيري و قابليت گسترش براي كاربران متوسط و كوچك.

  هر چند ديتابيس*هايي چون SQL Server، اوراكل و ماي*سه*كوئل اين سادگي را مديون پيچيدگي دروني خود هستند. پاشنه آشيل اين بانك*هاي اطلاعاتي آنجاست كه نمي*توانند بسرعت بزرگ شوند و با حجم بالاي درخواست روبه*رو شوند.

  اغلب پايگاه*هاي داده رابطه*اي مي*توانند تا حد مناسبي بزرگ شوند و اين عمليات بزرگ شدن در يك سرور بخوبي انجام مي*شود، اما وقتي كار به بيش از يك سرور مي*كشد، بايد سراغ پيچيدگي*هاي خاصي رفت تا بتوان اين ديتابيس*ها را بين بيش از يك سرور مشترك كرد.

  بيايد فرض كنيم كه بيش از صدها يا هزاران سرور براي رشد سريع لازم باشد. پيچيدگي حاصل از اين رشد، غيرقابل توصيف خواهد بود و پايداري و سرعت پايگاه*هاي داده رابطه*اي به*شدت پايين مي*آيد و ضعف*هاي آن*را براي سيستم*هاي توزيع شده بسيار بزرگ نشان مي*دهد.

  براي چنين سرويس*هايي راه*حل استفاده از NoSQL است كه غيررابطه*اي و توزيع*شده هستند و قابليت توسعه افقي دارند. از اين*رو شركت*هاي بزرگ زيادي همچون گوگل و آمازون از اين پايگاه داده استفاده مي*كنند، البته اين شركت*ها از پايگاه داده خاصي استفاده نمي*كنند و هر كدام از مدير ديتابيس*هاي توليدي خود استفاده مي*كنند. بنابراين تفاوت ميان كاربرد پايگاه*هاي داده رابطه*اي و كاربرد پايگاه*هاي داده غيررابطه*اي مشخص شده است. تنها مساله باقي مانده، انتقال به نسل نوين است.يکي از تحليلگران موسسه 451 معتقد است:* «NoSQL پايگاه داده*اي است که توسط امثال گوگل، آمازون، فيس*بوک و تويتر به*کار گرفته مي*شود.» به*گفته او گوگل و ديگر شرکت*هايي که نام برده شدند، از NoSQL براي بالابردن بازدهي و ميزان گسترش*پذيري سيستم استفاده مي*کنند و در مقايسه با ديتابيس*هاي سنتي، صرفه*جويي زيادي در هزينه و انرژي خواهند کرد.

  يکي از توسعه*دهندگان پايگاه داده Riak که مشترياني همچون Comcast و Electronic Arts را در کارنامه خود دارد، معتقد است:* «دسترسي بالاي پايگاه*هاي داده NoSQL چيزي است که در ديتابيس*هاي سنتي نمي*توان آن*ها را يافت. اين دسترسي بالاست که اجازه خواندن و نوشتن همزمان را به*ديتابيس NoSQL مي*دهد.» گفتني است Riak در الکترونيک*آرتز، به*منظور ذخيره*سازي اطلاعات هفت ميليون کاربر بازي آنلاين Warhammer در فيس*بوک به*کار مي*رود که هر نيم دقيقه اطلاعات تک تک کاربران را به*روز مي*کند.


 2. کاربر زیر تشکر کرده اند از sarkhoshبرای ارسال این پست سپاسگزاری کرده اند

  mohammad (09-06-2013)


 

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  


Content Relevant URLs by vBSEO 3.6.0